Pages Menu
 

Categories Menu
Co to są oleje naturalne? Czyli oleje kosmetyczne - właściwości
Oleje kosmetyczne to wyjątkowe produkty, często działające, jak eliksir młodości. Ich zastosowanie w kosmetyce ma niebagatelne znaczenie dla wielu naturalnych
Usuwanie makijażu permanentnego laserem opinie. Co zrobić, gdy makijaż permanentny nie wyjdzie jak trzeba? Laserowe usuwanie makijażu permanentnego Poznań
Choć makijaż permanentny stał się już bardzo popularny i niemal
Cechy idealnej pomadki ochronnej
Ochrona ust przed szkodliwymi czynnikami
Usta są narażone na uszkodzenia szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wiatr i niskie temperatury sprawiają, że usta pierzchną, pojawiają się
Mezoterapia igłowa i bezigłowa Kraków - opinie . Różne zabiegi medycyny estetycznej
W dzisiejszych czasach, bardzo dużą popularnością cieszą się zabiegi medycyny estetycznej. Coraz częściej są one wprowadzane do oferty
Sposoby na depilację - depilacja laserowa nóg i okolic bikini Warszawa.
Obecnie depilacja czy golenie nóg oraz pach jest powszechne wśród kobiet. W sezonie letnim baczną uwagę zwracamy na wydepilowane, gładkie nogi i
Jak dbać o skórę na nogach.
Każda kobieta marzy o tym by mieć piękną skórę na nogach bowiem przesuszona czy podrażniona skóra prezentuje się znacznie gorzej od pięknej, gładkiej i błyszczącej skóry. Jak bowiem zadbać
Aminokwasy siarkowe w keratynach paznokci
Metionina (Met) i Cysteina (Cys) to aminokwasy występujące w płytce paznokcia zawierające siarkę, wchodzą w strukturę także innych białek. Aminokwasy siarkowe pełnią istotną rolę

Posted by on paź 10, 2020 in Uroda |

Scrubbing, peeling czy złuszczanie enzymatyczna?

Scrubbing, peeling czy złuszczanie enzymatyczna?

Złuszczanie jest bardzo skutecznym procesem usuwania martwego naskórka, który korzystnie wpływa na piękno Twojej skóry, zarówno jeśli chodzi o twarz jak i całe ciało. Pomaga w odblokowaniu porów w celu odzyskania miękkiej, oczyszczonej i promiennej skóry!

Scrubbing

Szorowanie jest procesem mechanicznego złuszczania, jest to najbardziej znany i najczęściej stosowany proces. Polega na nałożeniu na skórę produktu (żel lub krem) zawierającego ziarna naturalne (np. nasiona owoców) lub syntetyczne (kulki polietylenowe), które dzięki masażowi odblokowują pory i eliminują martwy naskórek. Masaż ten wykonywany jest okrężnymi ruchami na twarzy, omijając okolice oczu i dostosowując siłę masażu do powierzchni skóry.

Peeling pozwala na głębokie oczyszczenie naskórka. Idealnie nadaje się do oczyszczania i usuwania drobnych niedoskonałości, takich jak zaskórniki. Dzięki wykonywanemu masażowi stymuluje on mikrokrążenie i regenerację komórek. Skóra jest gładsza, bardziej promienna.
Istnieją peelingi w postaci pasty, która wysycha na skórze. Złuszczanie odbywa się przez pocieranie w celu usunięcia wysuszonej pasty. Następnie tworzy wióry, które usuwają martwe komórki.
Ważne jest, aby zawsze wybierać delikatny, nieabrazyjny produkt w celu zachowania naturalnej równowagi naskórka. Wybór częstotliwości będzie dokonywany w zależności od rodzaju skóry:

  • raz w tygodniu dla skóry tłustej lub normalnej;
  • raz na dwa tygodnie dla suchych skór.

Kiedy masz problem ze skórą (wrażliwość, skłonność do niedoskonałości), masz tendencję do rozbierania jej, aby wyeliminować wszystkie drobne defekty. Ale wręcz przeciwnie, ten rodzaj skóry wymaga dużo delikatności! Wbrew powszechnemu przekonaniu, mechaniczne złuszczanie ziaren nie jest najlepszym rozwiązaniem dla utrzymania problematycznej skóry, z wyjątkiem mechanicznego złuszczania z bardzo drobnymi ziarnami. Oczywiście preferowane jest stosowanie składników organicznych, co pozwoli uniknąć bezpośredniego kontaktu z niepożądanymi składnikami (konserwantami, barwnikami itp.).
Dla organizmu idealne są peelingi z solą morską, cukrem i nasionami owoców. Istnieje również silniejsza technika, która polega na masażu z użyciem szorstkiej rękawicy. Istnieje kilka rodzajów: rękawica z włosia końskiego, rękawica “Kessa” (syntetyczna lub z koziego włosia), rękawica “Loofah” (roślinna, idealna dla tych, którzy lubią produkty naturalne!). Technika ta musi być zarezerwowana wyłącznie dla skóry ciała (nóg, pod stopami lub łokciami), ponieważ jest ona zbyt abrazyjna dla cieńszej skóry twarzy.

Peeling

Istnieją trzy rodzaje peelingów: powierzchniowe/miękki, średnie i głębokie. Tylko ten delikatny może być zrobiony w domu i o tym będziemy rozmawiać. Co do reszty, radzimy skontaktować się bezpośrednio z dermatologiem.
Delikatny peeling oparty jest na kwasach, które powodują chemiczne złuszczanie. Kwasy glikolowy i mlekowy (AHA lub Alpha Hydroxy Acid) są zalecane dla skóry dojrzałej (plamy starcze, utrata elastyczności, zmarszczki). Będąc najmniejszą cząsteczką spośród AHA (Alpha Hydro Acids), będzie w stanie głęboko wniknąć i działać bezpośrednio na strukturę naskórka). Polecane są również dla skóry pozbawionej blasku. Aktywność AHA koncentruje się na martwych komórkach i powierzchniowych defektach skóry (plamy pigmentacyjne, tępa skóra, skóra palacza, brak blasku).
Kwas salicylowy (BHA lub Beta Hydroxy Acid) jest stosowany szczególnie w przypadku skóry tłustej i z wypryskami. Oprócz działania złuszczającego, ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne. Kwas salicylowy ma charakter lipofilowy (rozpuszczalny w olejach), który ma działanie przeciw zaskórnikom. Kwasy (AHA lub BHA) są stosowane na wszystkich rodzajach skóry. Jedyną granicą jest dawkowanie i osobista wrażliwość skóry.

Złuszczanie enzymatyczne

Enzymatyczne złuszczanie jest częścią chemicznego złuszczania. Jedyna różnica polega na tym, że środkami złuszczającymi są enzymy pochodzące z owoców (papaina dla papai, bromelaina dla ananasa, ficyna dla fig itp…). Enzymy istnieją naturalnie w niektórych drożdżach. Są one bardzo ważnymi biologicznymi aktywatorami dla większości reakcji biochemicznych w organizmie. Ich rola polega na tym, że na poziomie mikroskopijnym obniżają energię potrzebną do wywołania reakcji. Są to życzliwi geniusze żyjących, którzy mnożą się przez 1000 do kilku miliardów prędkości reakcji składników między nimi, które często nie reagują w ich braku. Enzymy rozpuszczają białka z martwej skóry, aby je wyeliminować poprzez oddzielenie ich od powierzchniowej warstwy skóry właściwej. Ich działanie jest podobne do działania kwasów, ale jest lżejsze, łagodniejsze i bardziej stopniowe – co poprawia ich tolerancję. Peeling enzymatyczny ma takie samo wskazanie jak w przypadku kwasów. Jest na ogół lżejszy, dlatego też często łączy się je dwa (działanie kwasów i działanie enzymów).