Żywienie zwierząt hodowlanych – wysłodki melasowane
Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych jest niezwykle istotne, gdyż pozwala uzyskać dobre przyrosty zwierzęcia, wysokiej jakości produkty (jaja, mleko, mięso) i utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i zdrowiu. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt zakupu paszy stanowi największą (nawet 60 – 70%) część, całkowitych kosztów produkcji, warto dobrze wybierać rodzaj stosowanej paszy. W przypadku krów mlecznych idealnie sprawdzą się wysłodki melasowane, które można podawać również koniom i trzodzie chlewnej. Jak je stosować i jakie przynoszą one korzyści? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Wysłodki melasowane – co to?
Wysłodki buraczane melasowane to pasza uzyskana jako odpad przy produkcji cukru z buraków. Wysłodki buraczane są pozbawiane znacznej ilości wody poprzez wyciskanie i suszenie, a następnie granulowane w pelet, dzięki temu są łatwe w podawaniu, przewożeniu i magazynowaniu. Dodatkowo jest to pasza wysokoenergetyczna, która nadaje się dla wszystkich przeżuwaczy, a najchętniej wykorzystywana jest w skarmianiu krów mlecznych, gdyż poprawiają ich mleczność. Wysłodki melasowane zawierają znaczne ilości włókien i pektyn, które są łatwostrawne i poprawiają przyswajalność energii z innych pokarmów, jak np. młoda zielonka. Dodatek melasy poprawia smakowitość granulatu, który krowa chętnie przyjmuje.
Wysłodki buraczane melasowane – stosowanie u krów mlecznych.
Wysłodki można podawać przez cały okres laktacji krów mlecznych. Krowom, które wychodzą na pastwisko, warto podawać wysłodki, gdyż sprawiają one, że energia z zielonki jest lepiej syntetyzowana i efektowniej wykorzystywana przez organizm krowy. Wysłodki sprawdzają się również bezpośrednio po porodzie, zwiększając mleczność krowy. Często tuż po wycieleniu dochodzi do ujemnego bilansu energetycznego, gdyż krowy mają obniżony apetyt i nie są w stanie przyjąć odpowiedniej ilości pokarmu. Wysokoenergetyczny pelet zapewnia odpowiednią podaż energii i sprzyja szybkiemu osiągnięciu wysokiej mleczności. Wysoka zawartość energii wysłodki w połączeniu z melasą poprawiającą apetyt sprawia, że krowa pobiera dostateczną ilość pokarmu, niezbędną do wytwarzania zwiększonych ilości mleka. Wysłodki nie należy podawać jedynie w okresie zasuszenia właściwego, gdyż w tym czasie nie powinno się podawać żadnych karm wysokoenergetycznych. Granulat można zacząć podawać już na kilka tygodni przed porodem, aby zapewnić jej odpowiednie odżywienie i przyspieszyć powrót do wysokiej mleczności. Skarmiając krowy granulatem, trzeba pamiętać, że pęcznieje on w połączeniu z wodą. Dlatego nie należy przekraczać ilości 6 kg na dobę na jedną sztukę dorosłego bydła. Część hodowców namacza wcześniej pelet, aby zapobiec nadmiernemu jego pęcznieniu w przewodzie pokarmowym krowy, jednak nie jest to konieczne. Podawanie granulatu w formie suchej, przy nieprzekraczaniu dawek maksymalnych jest w pełni bezpieczne.
Zalety skarmiania wysłodkami melasowanymi.
Główną zaletą granulatu jest jego proste magazynowanie, wysoka strawność i wysoka energetyczność. Dodatkowo wysłodki dzięki dodatkowi melasy są bardzo smakowite, co sprawdza się szczególnie w okresach zmniejszonego apetyty u bydła. Wysłodki buraczane są bardzo dobrym uzupełnieniem kiszonek kukurydzianych, pasz zbożowych oraz młodej zielonki, poprawiając ich strawność i dostępność energetyczną.
Najnowsze komentarze